5. března 2012

ZÁMECKÝ PIVOVAR FRÝDLANT

V příspěvku o nových pivovarech, které se chystají otevřít své brány v roce 2012, jsem v závěru uskutečnil krátký exkurz do roku 2013. Jedním z projektů, které by měly rozšířit náš pivní trh v tomto roce je i obnova zámeckého pivovaru ve Frýdlantě, stojícího na břehu řeky Smědé v samém sousedství zámeckého kopce, nedaleko centra města.

O obnově zámeckého pivovaru ve Frýdlantě jsem poprvé slyšel v říjnu loňského roku na konferenci PROPAMÁTKY, kterou v roce 2011 na téma obnovy a využití historických sladoven, pořádalo občanské sdružení Institut pro památky a kulturu. Na akci vystoupili se svým příspěvkem i současný majitel pivovarských budov Marek Vávra a také Petr Freiwillig - pracovník Národního památkového ústavu v Liberci, který provádí památkový průzkum pivovarských objektů. Nadšení obou pánů i pocit, že zde na svých místech ruku v ruce spolupracují lidé, kteří chtějí snoubit tradiční historický charakter místa s novým využitím mne velmi zaujalo a po návratu z konference o sladovnách jsem si zjistil víc informací.

Historie vaření piva ve Frýdlantu sahá až do 14. století, první pivovar na místě dnešních budov byl vystavěn někdy ve století 16. a během času byl mnohokrát přestavován. Poslední přestavby proběhly v době průmyslové revoluce a za první republiky, kdy byla tradiční výroba převedena na parostrojní provoz a proběhly i jiné modernizace. Areál zámeckého pivovaru tak v sobě snoubil barokní vzhled a půdorys z přestavby v 17. století, tak i moderní prvky průmyslových pivovarů z 19. a 20. století (např. z dále viditelný vysoký komín nad kotelnou apod.).

Výroba v pivovaře byla roku 1946 zastavena a již od roku 1949 sloužil jako sklad zeleniny a později i jako sýrárna. Tyto provozy poznamenaly pivovarské budovy řadou přestaveb. Lepší situace nenastala ani po roce 1989, kdy areál nadále sloužil jako sklad a nebyl nijak opravován, což se výrazně odrazilo na jeho vzhledu. I přes vše výše řečené se však pivovar dochoval v téměř celistvé podobě, na mnoha místech za zachování původního dekoru fasád apod. Ze zařízení pivovaru se dochovaly např. původní chladící štoky, spilky či železobetonové ležácké tanky z 20. let 20 století. Skvěle se zachovala i původní hmota budov, které dominuje vysoký hvozd sladovny, nejlépe viditelný z druhého břehu řeky Smědé.

Současný majitel pivovaru nechce rekonstruovat celý areál striktně do původní podoby, ale chce ho, se zachováním původních hmot a za obnovení historických fasád, adaptovat na multifunkční prostor. V jeho rámci tak bude v původních objektech pivovaru vybudováno malé kongresové centrum, výukové místnosti, malé muzeum s expozicí o historii pivovarnictví ve Frýdlantě a, což je pro nás nejzajímavější, i nový malý pivovar s kuchyní a restaurací, která se bude nacházet v prostoru starých barokních humen. Areál tak nejen dostane svůj staronový význam, ale stane se i novým kulturním a turistickým centrem regionu, který si pozornost určitě zaslouží.

Nové pivo by se mělo začít pokusně vařit na konci roku 2012 a během roku 2013, jak bylo řečeno v úvodu, by měl pivovar přejít na standardní provoz. Zpočátku se plánuje světlá nefiltrovaná 11°, později by sortiment měla rozšířit jantarová 12° a černá 13°. Všechna piva ponesou jméno "Albrecht" na připomínku Albrechta z Valdštejna, který v 17. století stál za přestavbou původního renesančního pivovaru na (tehdy) moderní kamenný pivovar a který, jako majitel panství, stál za nebývalým rozmachem města v době Třicetileté války.

Poprvé pro veřejnost se však budovy pivovaru otevřely již tento pátek. Na radnici ve Frýdlantu probíhala od 10. února výstava "Zámecký pivovar Frýdlant", jejíž derniéru přesunul majitel pivovaru právě do jeho prostor. O akci mne informoval kamarád, který provozuje Pivní bar Azyl v Liberci a neváhal jsem ani minutu, abych se do Frýdlantu nejel podívat. Kromě panelů zmíněné výstavy byly zpřístupněny některé prostory pivovarských budov (sladovnické humno, prostor bývalé varny, ležácké sklepy aj.). Na dvoře pivovaru pak probíhal kulturně-osvětový program, na kterém vystoupila skupina historického šermu, připravena byla i přednáška pana Freiwilliga o historii pivovarnictví ve Frýdlantě. Na akci potěšilo zdarma čepované pivo z pivovaru Kout na Šumavě (dodané právě Pivním barem Azyl).

Akce se výborně povedla, organizátorům navíc přišlo vstříc i počasí, a tak se v pátek odpoledne v areálu starého (a věřme, že brzy i staronového) pivovaru Frýdlant sešlo snad tři stovky lidí se zájmem o historii i současnost regionu a samozřejmě se zájmem o nové pivo. Byl jsem rád, že jsem se akce mohl také zúčastnit a věřím, že bohulibé plány pana Vávry dopadnou dobře a že od příštího roku bude možné pivovar navštívit již v jeho novém provozu. Dle ohlasů účastníků akce nejsem zdaleka jediný, kdo má podobné přání.

PS: bohužel jsem neměl fotoaparát, na akci však byli i novináři z místních novin, takže nějaké fotky se určitě někde na internetu dají najít.

Žádné komentáře:

Okomentovat