6. listopadu 2015

VÝLET NA JIŽNÍ MORAVU DÍL 3.: DOBRÉ PIVO V UHERSKÉM HRADIŠTI I V HOLÍČSKÉM WYWARU

Náš pobyt na jižní Moravě, motivovaný primárně účastí na konferenci o historii piva a pivovarnictví v Českých zemích, jsme se rozhodli si výrazně příjemně prodloužit o celý nadcházející víkend, jen jsme se z Brna přesunuli trochu východněji, do Uherského Hradiště. Sem totiž přesídlili Vetyškovi, se kterými jsme se doposud potkávali převážně v Rožnově pod Radhoštěm. Na návštěvu jsem se trojnásobně těšil. Za prvé jsme se tak strašně dlouho neviděli, naposledy v lednu 2014 při novoročním popití v pivovaru Hostivar a bylo načase to konečně řádně napravit. Druhý důvod byl pivovar Wywar v Holíči, kde Vety aktuálně sládkuje. No a třetí důvod? Ten byl jasný, Hanka, Vetyho manželka, se nakonec také rozhodla zakotvit v nestálých pivních vodách a od jara provozuje v centru Uherského Hradiště pivnici a pivotéku Dobré pivo. Takže dobrých důvodů, proč se zase potkat hromada.

 V ulicích historického jádra Uherského Hradiště.

Víkend v Uherském Hradišti nakonec utekl jak Dobré pivo na výčepu. Haniččina pivotéka zabírá přízemí pěkně opraveného domu na jednom z uherskohradišťských historických náměstí (věděli jste, že Uherské Hradiště původně vzniklo přesídlením obyvatel dvou vesnic a každá měla v hradbách vysazené své tržiště?). V pátek večer byla takřka všechna místa v pivotéce plná, vypadá to, že Dobré pivo se pevně usídlilo na mapě podniků ve městě. Jakby ne, Hanka do jejího provozu vložila všechny své síly i čas, a tak trochu i zdraví (obě ruce v ortézách, unavené věčným točením piva jsou výmluvné), ale dle všeho úspěšně. V Dobrém pivu se dveře netrhnou, a tak to má být.

 V době naší návštěvy probíhala v UH slavnost Oktoberfestu. Nabídka stánků, až na
 výjimky, odrážela slabou pivní nabídku tohoto města.

Není divu, město, kdysi známé svým předměstským pivovarem v Jarošově, dnes nějaký pivně zajímavější provoz postrádá. Někde ve městě se snad točí Slavkov, ale to je tak všechno (naštěstí je toho víc, za podrobný rozbor díky Jakubovi viz komentáře). Pamatuji, že případné návštěvy v UH v předchozí dekádě byly pro mne – po pivní stránce – skutečným utrpením. V takových podmínkách je čtyřpípové Dobré pivo, navíc často s pivy z dalekých destinací jako oázou na poušti.

 Dům, ve kterém sídlí pivotéka Dobré pivo.

Na jedné pípě nastálo měnící se nabídka z holíčského Wywaru (Vety si to hlídá), na ostatních třech se stále točí – a čepuje – to nejlepší od nás. Potěšilo a pobavilo mne zároveň, že v čase naší nabídky byl na čepu i Albrecht z Frýdlantu (konkrétně jejich Alt, který mi ale moc nesedl, asi první pivo z Frýdlantu, které mi nechutnalo). Hanka má systém prodeje piva vymyšlený do detailu – když dochází sud, nechává pivo protitlakým stáčečem stočit do PETlahví pro zájemce na odnesení domů, takto přece jen pivo vydrží o nějaký ten den déle, než v prázdném sudu a na čep tak nejdou unavené kusy.

 Jsme tady správně.

Pivotéka je zařízena jednoduše ale příjemně, pro teplejší měsíce je venku připravena malá zahrádka. Kromě piva nabízí výběr nápojů a drobné vegetariánské občerstvení, včetně fenomenálních hořčicových chipsů. :D Nabídku doplňuje průřez českou pivní literaturou a nejrůznější praktické předměty s logem pivotéky. Zázemí mj. tvoří pěkný prostorný sklep, kde jsou uloženy sudy, z nichž je čepováno, dochlazované prostorově na potřebnou teplotu.

 V Dobrém pivu je stále plno.

Posezení tady bylo v pátek večer, i v sobotu odpoledne a večer, kdy se k nám přidal i starý kumpán Alla, velice příjemné a ani jsem si nepředstavoval, že by to mělo být jinak. Návštěvy u Vetyškových jsou takové vždycky, navíc doplněné o nejrůznější srandy navíc. Páteční noc jsme tak s Vetym dlouze protáhli hraním pokru a šachů za popíjení velmi dobrého 11° ejlu z Wywaru, chmeleného single hop chmelem Cascade. Moc jsem se těšil, až se konečně podívám Vetymu pod pokličku – na neděli byl naplánovaný výlet „za hranice“ do Holíče do pivovaru Wywar.

 Wywar z Holíče.

Cestou přes dědiny Slováckého Horňácka to bereme i se zastávkou ve Velké nad Veličkou. V malém nenápadném domku na zdejší ulicové návsi působí už rok pivovárek Velický Bombarďák, za kterým stojí dvojka místních borců. Mají s Vetym teď nějaká ta jednání okolo pivovarů a chtějí si také prohlédnout pivovar v Holíči, tak se to nabízí. Pivovárek je to malý, zabírá vlastně jen několik místností v domku. Varna s nástrahou v podobě vypouštěcího ramene, spilka s otevřenými káděmi a sklep – oboje prostorově chlazené a vyrobené na zakázku.

 Nenápadný domek, kde sídlí Velický Bombarďák.

S pivem z pivovárku jsem neměl doposud skoro tu čest. Výjimkou byla ochutnávka předchozí večer u Vetyškových, kde „zbyla z čepu“ místní American IPA. Pivo to nebylo špatné, ale neškodilo by možná trochu ubrat chmele – častý nešvar českých pivovarníků přechmelovat americké ejly na úkor stravitelné hořkosti. V pivovárku krátce ochutnáváme. Baví mne, že se jedná o Csípős ejlos alias chilli ale (pivo podobného typu jsem jen týden před tím také vařil) + jako bonus pivo z létajícího pivovaru Dragon Fly (za boha, si už nevzpomenu, co to bylo a jak to chutnalo). Obě piva jen polízávám, bohužel si víc nemohu dovolit, ale padá rovnou dohoda, že až budeme příště na Moravě, zase se zastavíme.

 Bombarďácká varna.

Pamatuji si, když mi už kdysi poprvé vyprávěl Vety o nabídce, kterou dostal ze slovenské Holíče: jít vařit pivo do zdejšího nového pivovaru, který vznikal (při starší restauraci Josef II.) v rekonstruovaném centru v někdejším areálu výkupu zemědělských plodin. Dlouhé rozmýšlení skončilo kývnutím a Vety tak dnes velí zdejší 20 hl varně. Je to tak, holičský pivovar není žádný drobeček. Je schovaný u jedné z dlouhých ulic tohoto nepříliš hezkého pohraničního města s dlouhou historií – takřka na dohled od Hodonína – v komplexu staveb, ukrývajících kromě pivovarského provozu i zmíněnou restauraci, společenské zázemí ad. 

 Na nádvoří pivovaru Wywar v Holíči.

Necítím se tady úplně svůj, asi mám rád menší a skromnější věci. I samotný pivovar, s obrovským sklepem s až 40 hl tanky, na mne působí trochu úzkostně. Na prohlídku se ale jdeme podívat, však už jsem dlouho chtěl vidět kde Wywar, který jsem doposud ochutnal jen výjimečně v Pivním baru Azyl, vzniká.

 Ve sklepě.

Pivovar pouští na trh širokou škálu svrchně i spodně kvašených piv, pojmenovaných křestními jmény rodiny majitele. Ležáky od Vetyho mi vždycky chutnaly, k ejlům jsem měl vícero poznámek. Něco se ale asi změnilo a ten dobrý Cascade Single Hop nebyl výjimka – vše, co jsme dnes ve vzorcích ochutnali, bylo dobré.  Jen tak dál!

 Nabídka pivovaru je široká.

Procházíme spletí prostorů celého pivovaru a Vety vykládá. Ukazuje nám sklad sladu, kde nedávno složili celý kamion od bamberského Weyermana. Varna a chladné hospodářství jsou „v podzemí“, v sousedství (oddělené skleněnou stěnou) restaurace s pizzerií. Na zdi spojovací chodby visí řada ocenění z tuzemska i z České republiky – Vety umí a jeho pivo chutná. Wywar považuji nějak tak celkově za poměrně zajímavý úkaz na mapě československých pivovarů.

 Ocenění pivovaru z ČR i SK.

Bavíme se o všech úskalí vaření piva, domlouváme nějakou společnou várku (což domlouváme už od toho našeho tehdejšího setkání v Rožnově, věřím, že už to konečně vyjde ;) ), Vety nám vaří výbornou kávu a já trochu lituji, že řídím. Tady v tom ležáckém sklepě, přestože ty obrovské nádoby na mne pořád působí nějak tak odlidštěně, bych se klidně rád zřídil. Snad příště, nějakou návštěvu tady určitě ještě absolvujeme. Minimálně při té společné várce.

 Pizzerie (v pozadí, za skleněnou stěnou, je varna pivovaru).

Při brzkém odpoledni se loučíme, čeká nás dlouhá cesta přes hranice dvou historických zemí zpět domů. Co dodat? Návštěva na jižní Moravě se po všech stránkách povedla. Těším se, až se sem zase vrátíme. ;)

5 komentářů:

 1. Musím se UH trochu zastat, zas tak tristní to s nabídkou piva ve městě (zejména ve srovnání s nedávnou minulostí i současným širším okolím) rozhodně není, namátkou: ve steakové restauraci Beef and Beer mají stabilně na čepu piva z Dalešic (a dobře ošetřená a čerstvá díky dobré výtoči), na Koruně mají na čepu piva z pivovaru Uherský Brod (od té doby, co je koupili Lobkowičtí šla kvalita nahoru, jejich vídeňský ležák Kounic nebo za studena dochmelovanou desítku Perun můžu jedině doporučit - navíc pijeme v okruhu komína, Uherský Brod je cca 15 km daleko); dále na náměstí sídlí obchod s delikatesami Mlsný kocour, kde kromě lahvového piva mají otevřenou i pivní zahrádku - na čepu 5 piv, stabilně jeden nebo dva ejly z třebíčského Urbana, ale také cider a další české mini; v nově otevřené Slovácké tržnici se posléze nachází pobočka pivotéky původně ze sousedních Kunovic, kde se dá sehnat všechno z blízkého okolí + něco málo ze světa (hlavně Belgie a Anglie)... v kavárnách narazí člověk tak na Bernarda nebo Černou Horu... jednoduše Uherské Hradiště už dávno není v zajetí tria Pilsner/Gambrinus/Starobrno, což je jedině dobře :) ale pravda, podnik podobný Dobrému pivu městu donedávna chyběl, naštěstí už tomu tak není.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jj. - přesně takový itinerář jsem od místních obdržel, jen jeho vypisování mi přesáhlo obsah článku - každopádně díky za něj (mmch. Slavkov byl i jedním z mála zajímavějších pivovarů na tom Oktoberfestu). Myšlenka o Dobrém pivu v rámci UH byla míněna přesně tak, jak píšete v závěru komentáře. ;)

   Vymazat
  2. Tak ten "Slovácký Oktoberfest" to byla dobrá parodie na pivní slavnost, pokud do sebe má někdo potřebu klopit tupláky Radegastu nebo Pilsneru, tak proč ne, ale neříkal bych tomu oslava piva (to už spíše degradace). Holt u nás je mnohem více v kurzu víno, nežli pivo, ale na zajímavé akce se dá tu a tam narazit. Velmi mile mě překvapil třetí ročník Horňáckého koštu piva, který se letos konal v Lipově - dvanáct pivovarů od Brna po Trenčín s velmi zajímavým výběrem... akce trochu většího formátu (a bohužel také s méně zajímavou skladbou piv) se koná i v létě v nedaleké Strážnici.

   Vymazat
 2. Ty hořčicové chipsy jsou fakt luxusní...onehdá v Potštejně sem byl snad víc nadšený z těch chipsů jak z piva :D

  OdpovědětVymazat
 3. Dříve mně vadilo, že u nás v Hradišti žádný minipivovar není. Ovšem od té doby, co tam funguje Hanka s Dobrým pivem, Almara se Slavkovem, Kocouři s pivem Urban, Richard... je existence nějakého minipivovaru ve městě nepodstatná. Pokud člověk trochu sleví z prostředí a nebo si popojde, tak zde najde i Poutníka, Poličku, Koníčka, Dalešice apod. Jinak souhlas s autorem. Do nedávné doby to byla v našem okrese pro pivní gurmány poušť a rád bych tímto poděkoval všem, kteří tuto skutečnost změnili. Speciální poděkování patří i pivovaru Uh.Brod, že mně pomohl ty neblahé doby přežít.

  OdpovědětVymazat